May Bumps 2010

WELL DONE MECBC W1 and W2!!
A huge well done to both crews and a big thank you to the bank parties and to everyone who came down to support the boats!
MECBC W1 (+3)
Day 1: Bumped Fitzwilliam
Day 2: Rowed over
Day 3: Bumped Homerton
Day 4: Bumped LMBC II
MECBC W2 (+3)
Day 1: Bumped Homerton II
Day 2: Bumped FaT III
Day 3: Bumped Churchill II
Day 4: Rowed over

May Bumps 2010

WELL DONE MECBC W1 and W2!!

 

A huge well done to both crews and a big thank you to the bank parties and to everyone who came down to support the boats!

 

MECBC W1 (+3)
Day 1: Bumped Fitzwilliam
Day 2: Rowed over
Day 3: Bumped Homerton
Day 4: Bumped LMBC II

 

MECBC W2 (+3)
Day 1: Bumped Homerton II
Day 2: Bumped FaT III
Day 3: Bumped Churchill II
Day 4: Rowed over

Easter 2010 Crews

Cox Str 7 6 5 4 3 2 Bow
Mays
1st VIII
Akiko Toda Bridget Clay Izzy Andrews Eve Bonner Tamara Hornik Izzi Boanas Evans Alice Draper Natalie Barry Bethan Gudgeon
Mays
2nd VIII
Ploy Radford Wing Ying Chow Bela Dimova Marina Steketee Emily Lester Ola Janusz Rebecca Rewbury Bal Ubhi Leonie Vogt

Lent 2010 Crews

Cox Str 7 6 5 4 3 2 Bow
Lents
1st VIII
Akiko Toda Bridget Clay Izzy Andrews Izzy Boanas Evans Alice Draper Eve Bonner Tamara Hornik Natalie Barry Wing Ying Chow
Lents
2nd VIII
Ploy Radford Bethan Gudgeon Rebecca Rewbury Marina Steketee Jenni Whitfield Lizzie Bateman Brigid Ward Bal Ubhi Bel Dimova

Michaelmas 2009 Crews

Cox Str 7 6 5 4 3 2 Bow
Fairbairns 1st VIII . Bridget Clay Izzy Andrews Eve Bonner Alice Draper Tamara Hornik Jenni Whitfield Natalie Barry Bel Dimova
Fairbairns Senior IV Kate Gallagher . . . . Bridget Clay Alice Draper Eve Bonner Izzy Andrews
Fairbairns Novices 1 Akiko Toda Izzy Boanas Evans Marina Steketee Lizzie Bateman Sinead Marron Aleksandra Janusz Cathy Morrow Bal Ubhi Sarah Peters Harrison
Fairbairns Novices 2 Wing Ying Chow Rosie Nelson Natalie Healy Rebecca Dickie Hannah Graham Judith Schuette Brigid Ward Krista Kempinnen Leonie Vogt
Fairbairns Novices 3 Ploy Radford Emily Hardy (Churchill) Bal Ubhi (Churchill) Adeline Oka Marina Steketee (Churchill) Beryl Pong

Results 2008-2009

Results 2008/2009
Race Boat Result
May Bumps 1st VIII 1st day: bumped by Sidney Sussex
2nd day: rowed over
3rd day: rowed over
4th day: rowed over
Champs Head 1st VIII 12th/12 in division time: 07.02.1
Poplar 1st VIII 2nd in division time: 7.36
WEHoRR 1st VIII 233/284 time: 22.42.13
Lent Bumps 1st VIII 1st day: bumped by Pembroke II
2nd day: bumped by Sidney Sussex
3rd day: bumped by Anglia Ruskin
4th day: rowed over
Newnham Short Course W1 11th in division, 14/40 of women
Fairbairns 2008 Novice VIII 6/58 time: 11.37.05
Winter Head 2009 1st IV 6th/7 in division time: 13.05
Novice VIII 9th/15 in division time: 14.07

 

Easter 2009 Crews

Cox Str 7 6 5 4 3 2 Bow
Mays
1st VIII
Kate Gallagher Bridget Clay Lucy Greenwood Tamara Hornik Renee Schalks Eve Bonner Alice Draper Florence Butler Izzy Andrews
Mays
2nd VIII (Novices)
Ploy Radford Kitty Swanson Catherine Hartley Bethan Gudgeon Jenni Whitfield Natalie Healy Teresa Krieger Frederica Baldelli Bel Dimova

Lent 2009 Crews

Cox Str 7 6 5 4 3 2 Bow
Lents 1st VIII Florence Butler Bridget Clay Izzy Andrews Pip Walters Alice Draper Eve Bonner Abigail Girling Kate Gallagher Rebecca Rewberry

Michaelmas 2008 Crews

Cox Str 7 6 5 4 3 2 Bow
Fairbairns 1st IV (cox) . . . . Bridget Clay Abigail Girling Tamara Hornik Alice Draper
Fairbairns Novice VIII Anna Yarde Kate Gallagher Izzy Andrews Eve Bonner Rebecca Rewberry Emily Lester Dianna Keane Bethan Gudgeon Abha Khushu